Search

המדריך האולטימטיבי לצילום מהסמארטפון

Updated: Mar 17, 2019התלבטתי על מה לכתוב בפוסט הבא ולכן עשיתי סקר קטן בפייסבוק והתוצאות היו חד-משמעיות: אתם רוצים לדעת איך לצלם יותר טוב מהסמארטפון (איתו אפשר גם כמובן לצלם ילדים, למרות שצילום ילדים זה עולם בפני עצמו, ועליו אכתוב באחד מהפוסטים הבאים, ובינתיים אתם מוזמנים לקרוא על איך להיות הורים יהפוך אתכם לצלמים טובים יותר).
בעולמנו הסופר טכנולוגי-ויזואלי כולנו הפכנו לצלמים. כמעט בכל רגע נתון יש לנו את המצלמה שלנו איתנו, מוכנה לשליפה עם אינסוף אופציות יצירתיות. הרשתות החברתיות מעודדות אותנו לשתף את חיינו ומציעה שלל פילטרים שיעזרו לנו לשדרג את חיינו. הוירטואלים לפחות.


"איך את מוציאה כאלו תמונות יפות ואצלי זה יוצא מעפן?!"

לא מעט אני שומעת טענות מאנשים שלא משנה מה הם עושים, התמונות שלהם "לא יוצאות יפה כמו באינסטגרם", ובאמת אחד הדברים שאחותי הכי מתמרמרת עליהם זה התמונות שאני מצליחה לצלם מהסמארטפון.


אחותי תמר ביום חתונתה. צולם תוך כדי התארגנויות.

אז נכון, אני אמנם צלמת במקצועי, אבל לא חסרים אנשים "רגילים" שמצלמים עם הסמארטפון תמונות עוצרות נשימה, ואין שום סיבה שגם אתם לא תוכלו, בעזרת הידע הנכון, תרגול וקצת נחישות.

המדריך הזה נכתב לאחר ניסיון של שנים רבות בעולם הצילום בכלל, ובצילום בסמארטפון בפרט, ואני בטוחה שתמצאו אותו מועיל, ללא קשר לרמת או מיומנות הצילום שלכם.


אז למה בכלל לצלם מהסמארטפון ולא במצלמה?

למרות שיש לי מצלמה מדהימה וסט של עדשות מקצועיות, אני מאוד נהנית לצלם בסמארטפון, עד כדי כך שלפעמים אני בוחרת להשאיר את המצלמה בבית.


למה?


הצילום מהמסמארטפון הוא דרך מצוינת לגלות את היצירתיות שלכם, מכיוון שההתמקדות היא ברגע ופחות בטכניקה. בעוד שבמצלמה המקצועית שלי אני מתעסקת עם הגדרות שונות כגון פתיחת צמצם, קביעת מהירות התריס ובחירת ISO ידנית (שלא לדבר על הדילמה הבלתי פוסקת עם איזו עדשה לצלם), כשאני מצלמת עם הסמארטפון אני מתמקדת אך ורק ברגע הצילומי, ויכולה להקדיש את כל תשומת הלב שלי לפריים ולתזמון שלי. בנוסף, הסמארטפון נמצא איתנו כמעט כל הזמן! הוא קל, זמין ונגיש, בניגוד למצלמה כבדה שמצריכה לרוב תיק נפרד עם ציוד נלווה.


דור, הבן שלי, תופס תנומה אחרי האוכל. אם הסמארטפון שלי לא היה לידי (ולא היה קל לתפעול ביד אחת) לא הייתי מצליחה לתעד את הרגע היפה הזה.

כמו כן, בניגוד לציוד צילום מקצועי מדובר בציוד לא יקר יחסית (שממילא כאמור אנחנו רוכשים בתור טלפון נייד), במיוחד כשמתייחסים לציוד המשלים כגון עדשות חיצוניות (כן, גם לסמארטפון יש עדשות), מקל סלפי, שלטים, רחפנים, פלאשים ועוד.


יש עוד הרבה סיבות מדוע כדאי לצלם מהסמארטפון, אבל אני מניחה שאם אתם כאן אתם כבר מבינים את זה, לכן נתקדם לחלק המעניין באמת.


כמה מונחים חשובים בעולם צילום


1. אור - האור הוא הבסיס של עולם הצילום ולכן כדאי שתכירו אותו קצת. צילום בסמוך לשקיעה/זריחה ("שעת הזהב") יספק לנו אור רך וזהבהב. צילום בצהריי היום יספק לנו ניגודיות חזקה בין אור וצל (מצוין לצילום שחור-לבן). צילום מול מקור האור יחשיך לנו את האובייקט. לפני שאתם לוחצים על הלחצן, תשאלו את עצמכם- האם האור משרת אותי? האם כדאי לשנות את המיקום שלי/של האובייקט כדי להשיג תוצאה טובה יותר?

צולם בקיוטו תוך כדי נסיעה במונית. השילוב של טיפות הגשם יחד עם התאורה של המכוניות והרחוב יצר אפקט של שלג.

צהריים, שמש קשוחה בחוץ, אבל בפנים היא נתנה לי בדיוק את מה שהייתי צריכה.

2. פריים - הפריים הוא למעשה גבולות התצלום והחיתוכים שלו, מה שתבחרו להכניס/לא להכניס לתמונה. תזכרו שלא צריך להסתמך על תיקון הפריים בעריכה (Crop) היות והחיתוך גורם לאיבוד מידע (פיקלסים) ומוריד מאיכות התמונה. תהיו יצירתיים עם המסגור שלכם!

בתמונה הזו יש מסגור כפול- המסגרת המרובעת של הצילום והמסגרת העגולה של החלון.

כמעט ברח לי מהפריים! מסגרת חלקית של עלים שמוסיפה עניין וניגודיות לתמונה

3. קומפוזיציה - בחירת האלמנטים שנרצה להכניס לפריים. אל תהיו פאסיביים- תזוזו, תשנו, תבקשו מהמצולמים להוריד את המשקפיים אם זה פחות מתאים לתמונה, או לקפוץ באמצע הרחוב אם בא לכם משהו משוגע. עם הזמן כבר תגלו מי מהסובבים אתכם זורם עם השיגועים שלכם.

לא זרם איתי


הרבה יותר קל לעבוד עם עצמים דוממים :)

4. זווית/נקודת מבט - נקודת המבט הייחודית שלכם היא זו שתהפוך את הצילומים שלכם לנזכרים, יוצאי דופן, והיא זו שתזכיר לכם איך הרגשתם בזמן הצילום, אז תשחקו עם זה ותנסו למצוא זוויות שונות ומיוחדות.

תחתית של כוס זכוכית יפה

גשם, עלים ולכלוך לא עצרו אותי מלהשתטח באמצע הרחוב כדי לתפוס את הפרופיל של החמודי הזה

טיפים מעשיים לשיפור יכולות הצילום בסמארטפון


כמו כל דבר שלומדים, צריך להתחיל מהבסיסי ולהתקדם לדברים מורכבים יותר:


1. לשמור על העדשה נקייה - הסמארטפון שלנו נמצא איתנו רוב היום, ועובר לא מעט משטחים מלוכלכים. היות ולעדשת המצלמה אין כיסוי מגן, הסיכוי שהיא תלכלך גבוה. עדשה מלוכלכת פוגעת באיכות התמונה, בין אם מדובר בתמונות לא חדות עקב שומן שהצטבר על העדשה ובין אם מדובר בתמונה "מלוכלכת" עקב לכלוך עיקש שנדבק לעדשה וגורם להופעת כתמים ברחבי התמונה. למזלנו הפתרון הוא פשוט ומהיר- ניקוי תדיר של העדשה באמצעות מטלית רכה (כמו זו של המשקפיים). חשוב להקפיד על שימוש במטלית המתאימה כדי שלא לשרוט את העדשה בטעות.


2. פוקוס - כשאנחנו מצלמים במצב אוטומטי אנחנו למעשה נותנים למכשיר הצילום שלנו את השליטה. הוא מחליט כמה לפתוח את הצמצם, באיזו מהירות תריס לצלם, האם יש צורך להעלות ISO או לשנות את איזון הלובן (WB), וגם מחליט מה מעניין אותנו. רגע, מה זאת אומרת? אז אל תיבהלו, לא מדובר עדיין בבינה מלאכותית מתקדמת, אבל, אם אנחנו לא בוחרים את הפוקוס, המכשיר שלנו יבחר עבורנו על מה להתפקס, וזה יקבע לאן תשומת הלב תלך כשמסתכלים על התמונה. הפתרון הוא פשוט- לחצו על הנקודה בתמונה כדי לקבוע את נקודות הפוקוס. ואם ממש תרצו לקחת את השליטה לידיים שלכם, ברוב הסמארטפונים היום יש אופציות מורכבות יותר של בחירת פוקוס, אפילו למצבי תקריב קיצוניים, אבל זה כבר דורש מכם לצלם במוד ידני וקצת פחות ספונטני ולכן זה מתאים יותר למצבים בהם הדגש הוא לא על הרגע (כמו בצילומי רחוב למשל), אלא יותר על הקומפוזיציה (כמו בצילומי מאקרו של פרחים וחרקים, או בצילומי אוכל), במיוחד כאשר ישנם מספר אלמנטים בתמונה ("עומק שדה רדוד" בשפה המקצועית).


3. בחירת איכות צילום מקסימלית - ככל שאיכות הקבצים עולה כך גם הגודל שלהם. על מנת שלא להעמיס לכם על המכשיר, יצרניות הסמארטפונים מגדירות כברירת מחדל איכות צילום בינונית שאינה מנצלת את חיישן המכשיר באופן המקסימלי. סיבה נוספת היא הרצון להתאים את פרופורציות התמונה למסך המכשיר. בעוד שחיישן הצילום הוא בעל צורה כמעט ריבועית, מסך המכשיר הוא מלבני, ולכן התמונות נחתכות כדי שיתאימו לגודל המסך.


חיתוך תמונה = איבוד מידע


אז מה עושים? נכנסים להגדרות המצלמה ובוחרים באיכות הצילום הגבוהה ביותר (לרוב ביחס של 4:3).


* הגדרות אנדרואיד

קחו בחשבון שתמונות באיכות הגבוהה ביותר יתפסו יותר מקום בנייד ולכן מומלץ להשתמש בכרטיס זיכרון חיצוני על מנת שלא להעמיס על המכשיר.

מעבר לחיתוך התמונה, יש חשיבות לסוג הקובץ שתבחרו:


Raw

קובץ גדול הכולל את כל נתוני הצילום ללא עיבודים, ועל כן מכיל כמות פרטים גדולה יותר ומאפשר מרווח תיקונים רחב מאד בעריכה. החיסרון שלו הוא כאמור המשקל הרב.


Jpeg

אחד הפורמטים הנפוצים והיעילים לדחיסת תמונות, ששוקל מעט יחסית ל-RAW, אך הדחיסה כפופה לאיבוד נתונים.


4. צילום בעזרת לחצן פיזי - לרוב מכשירי הסמארטפון יש לחצן פיזי שמיועד בין היתר למיקוד התמונה וצילומה, ולפעמים אפשר לייעד לחצן מסוים לפעולות האלו.

* הגדרות אנדרואיד

למה שנרצה לצלם ככה? כי זה מאפשר לנו יציבות, ויציבות = תמונה חדה ובפוקוס.

שיטה נוספת היא להשתמש בלחצנים של האוזניות כלחצני צילום, מה שיכול להיות מאוד מועיל בצילומי סלפי.


"תני לי לצלם יש לי יד ארוכה יותר"

5. שימוש בקווי עזר (Grid) - מטרת הקווים היא לעזור לנו לאזן וליישר את התמונה. אולי חלקכם שמעתם על "חוק השלישים"- כלל מרכזי בצילום לפיו יש למקם אובייקט באחת מהצטלבויות הקווים אשר מחלקים את התמונה לשלישים. לרוב, תמונות אשר מצולמות בהתאם לחוק הזה מרגישות יותר מעניינות. להרבה מאיתנו החלוקה הזו יוצאת באופן אינטואיטיבי, אבל אין ספק שקווי העזר יכולים לעזור לנו לדייק את זה קצת יותר. אני חייבת לציין שאני לא מאלו שדבקים ב"כללי הצילום" הקלאסיים, וחושבת שזה טוב לדעת את החוקים, אבל לא מעט בגלל הרצון לשבור אותם. לי אישית הפיצ'ר הזה עוזר בעיקר ליישר את התמונה כי לא משנה כמה אני מנסה התמונות שלי אף פעם לא ישרות.


איך מפעילים את הפיצ'ר הזה?

באייפון: "הגדרות" --> "תמונות & מצלמה" --> תבחרו להפעיל את "Grid"

באנדרואיד: הפעלת אפליקציית המצלמה --> "הגדרות" --> גללו מטה ותבחרו להפעיל את "Grid".


6. מצב טיסה - קרה לכם פעם שעמדתם לתפוס רגע מושלם ואז בדיוק דודה מירה החליטה להתקשר ולהרוס את הרגע? לפעמים אנחנו שוכחים שהעובדה שיש לנו מצלמה בטלפון היא גם חיסרון. מזל שיש לזה פתרון פשוט- תעברו למצב טיסה ותימנעו מהפרעות בלתי צפויות.


7. הורדת מצבי צילום שונים לטלפון - רוב המכשירים מאפשרים היום הורדת פיצ'רים שונים כגון מצבי צילום למצלמה. אם אתם לא רוצים להתעסק עם הגדרות ידניות כגון מהירות תריס וצמצם, פשוט תורידו את מצב הצילום הרצוי. למשל, אם אנחנו רוצים לתפוס תנועה מהירה (צילומי ספורט/אובייקטים זזים) צילום במצב ספורט, בו מהירות התריס היא גבוהה ויתר הפרמטרים נקבעו בהתאם, יעשה את העבודה ויעזור לכם לתפוס תמונות חדות.

מצבי צילום במצלמת האנדרואיד

אחרי שלמדנו מה לעשות, נלמד מה לא לעשות


1. אל תשתמשו בזום - למכשירים שלנו יש עדשה קבועה (בלשון מקצועית "עדשת Prime"), כלומר ללא האפשרות לבצע זום אופטי (זום אמיתי). כל זום שאתם עושים דרך המכשיר הוא זום דיגיטלי (זום מזויף) ממנו כדאי מאוד להימנע - תשמשו ברגליים כדי להתקרב/להתרחק. מה זה אומר? בקצרה, התמונה שלנו מורכבת מכמות של פיקסלים (יחידת מידע גרפית). בזום דיגיטלי המצלמה מבצעת פעולה שנקראת "אינטרפולציה"- הוספת פיקסלים נוספים לקובץ כדי להגדיל אותו. החיסרון הוא שהפעולה הזו פוגעת באיכות התמונה וגורמת לה להיראות גרעינית. מעבר לכך, אפשר לבצע את הפעולה הזו בתוכנות עריכה כגון פוטושופ ולקבל אפקט טוב יותר, מה שמוביל אותי לסעיף הבא.


2. אל תשתמשו באפקטים ובעיבודים בצילום עצמו - מי מאיתנו לא מתלהב מדי פעם מאפליקציות צילום שמאפשרות לנו לצלם במגוון פילטרים מגניבים? אבל מה שאנחנו שוכחים לפעמים זה העובדה שאי אפשר לחזור אחורה. כלומר אם צילמתם תמונה יפה עם אפקט, אתם מגבילים את עצמכם מכיוון שאתם מאבדים את הצילום הנקי. אם תצלמו ללא אפקטים, עדיין תוכלו לערוך את התמונה אחרי, ויהיו לכם אינסוף אופציות לעשות זאת. אפילו אם תרצו לצלם תמונה ב-HDR (טווח דינמי רחב שנוצר ע"י חיבור של מספר תמונות עם הבדלי חשיפה שונים לתמונה אחת) אתם לא חייבים להסתפק בתוצר הסופי בלבד ויכולים לצלם כמה תמונות עם הבדלי חשיפה ולחבר אותן בתוכנת עריכה לאחר מכן.


3. תנסו להימנע משימוש בפלאש - פלאש מובנה לרוב גורם לתמונה להיראות שטוחה ולא מחמיאה, ובנוסף הוא מושך אליכם תשומת לב שהיא לא תמיד רצויה. ישנן מסעדות בחו"ל שאוסרות על שימוש בסמארטפון עקב מכורי צילומי אוכל רבים שלא הפסיקו לצלם (עם פלאש) ולהטריד את הסובבים. חשוב- לא להשתמש בפלאש כשמצלמים תינוקות! זה יכול לפגוע להם בראייה


4. אל תקחו סיכונים מיותרים בשביל הסלפי המושלם - כשאנחנו מצלמים סלפי אנחנו מרוכזים ב...עצמנו. חשוב להיות ערים לסביבה, במיוחד כשמדובר בצילום בלוקיישן שטומן בחובו סכנות (מקומות גבוהים, ליד חיות פרא, תוך כדי תנועה וכו').


לא שכנעתי אתכם? הנה כמה דוגמאות:

כוכב בריטי נפל ממפל ונלכד במשך שלושה ימים - כשניסה לעשות סלפי (מקור: אתר WALLA)

גרמניה: צעיר נהרג כשצילם סלפי בכביש מהיר (מקור: אתר YNET)

ניסה לצלם סלפי עם פילים - ונרמס למוות (מקור: אתר YNET)

ישראלי נעצר ב-NY לאחר שטיפס על גשר ברוקלין כדי לצלם את עצמו. הוא הואשם בהסגת גבול (מקור: אתר INN)

בת 12 ניסתה לצלם סלפי-אתגרי ונפלה 17 קומות אל מותה (מקור: אתר WALLA)


5. להשקיע בסמארטפון אך לא במגן שלו - אפשר להסתכל על מגן הסמארטפון כעל תיק מצלמה, וככזה הוא צריך לענות על כמה צרכים:


· נוחות- נשיאה ושימוש

· הגנה- מפני מכות ונזקי מזג אוויר (עמידות למים)

· איכות ועמידות

· נראות- לא צריך להתפשר על היופי עבור הפרקטיות

· אינו פוגם באיכות המצלמה- עדיפות למגן עם פתחים ללא זכוכית/פלסטיק נוספים אשר יכולים לפגום באיכות התמונה. זכוכית/פלסטיק אשר מונחים על עדשת המצלמה מהווים פילטר אשר מסנן את קרני האור וברוב המקרים מוריד מאיכות התמונה.


לסיכום, היום יותר מאי פעם עולם הצילום זמין לכולם, כל הזמן. ולמרות שהטכנולוגיה עוזרת לנו לצלם יותר טוב, אין תחליף לידע. הידע הנכון יכול להקפיץ אתכם כמה רמות בצילום עם מינימום מאמץ, וזה מה שניסיתי לספק בפוסט הזה. מקווה שהיה לכם מועיל!


אה וכן, כל התמונות בפוסט צולמו עם הסמארטפון שלי :)


********************************************************************************************

רוצים ללמוד עוד על צילום ולשפר את הטכניקה שלכם? הרשמו לניוזלטר שלי וקבלו עדכונים על סדנאות ושיעורים.

אהבתם את התמונות? קפצו לבקר בגלריית הצילומים שלי.

אתם מוזמנים לכתוב לי פה בתגובות (גללו מעט מטה לתיבת התגובות של הפייסבוק) או בפרטי מה אתם חושבים, אם יש לכם שאלות אני לרשותכם.

לעדכונים נוספים מוזמנים להצטרף אלי בפייסבוק ובאינסטגרם.

234 views0 comments